top of page
Writer's pictureAlfa Konzalting

OBRAČUN PDV-a NA ELEKTRONIČKE USLUGE

Elektroničke usluge zakonski su definirane u Zakonu o PDV-u (NN 73/13 do 121/19), člankom 26., a detaljnije o svakoj pojedinoj elektroničkoj usluzi podatke nalazimo u Provedbenoj uredbi 282//2011 od 15.3.2011 (čl.7)


Elektronički obavljene usluge jesu:


a) isporuka web-sjedišta, udomljavanje web-sjedišta, daljinsko održavanje programa i opreme, kao npr:

· Internetski hosting

· Održavanje programa na daljinu

· Mrežna ponuda smještaja podataka na zahtjev


b) isporuka računalnih programa i njihovo ažuriranje, kao npr:

· Pristup ili preuzimanje programa, te njihovo ažuriranje

· Preuzimanje upravljačkih programa

· Instalacija firewall-a


c) isporuka slika, tekstova i informacija te omogućavanje pristupa bazama podataka, kao npr:

· Pristup ili prijenos podataka slikovnih prikaza ili čuvara zaslona

· Digitalizirani sadržaj publikacija

· Pretplata na novine I časopise

· Oglasni prostor u obliku banera


d) isporuka glazbe, filmova i igara, uključujući igre na sreću i kockarske igre, te emitiranje političkih, kulturnih, umjetničkih, sportskih, znanstvenih i zabavnih programa i priredbi, kao npr:

· Pristup ili prijenos glazbe na računalu ili mobilne uređaje

· Pristup ili prijenos glazbe I filmova

· Pristup ili prijenos igara

· Pristup automatiziranim mrežnim igrama koje ovise o internetu ili drugim sličnim el.mrežama tijekom kojih se igrači nalaze na različitim lokacijama

e) učenje na daljinu


Za sve elektroničke usluge karakteristično je da se one obavljaju putem interneta, uglavnom su to usluge koje koriste moderne tehnologije, uz nešto manje ljudskog rada.

Porezni položaj el.usluga koje se obavljaju fizičkim osobama (onima koji nisu porezni obveznici) definiran je člankom 26. Zakona o PDV-u., odnosno oporezivanje se obavlja prema prebivalištu primatelja usluge. To bi značilo da ukoliko domaći poduzetnik pruža usluge fizičkoj osobi u Hrvatskoj primjenit će stopu pdv-a od 25%.

Ukoliko se el.usluge pružaju stranim fizičkim osobama iz EU, domaći poduzetnik bi se trebao registrirati za potrebe pdv-a u tim zemljama, te izdavati račune u skladu s propisama te zemlje.

Međutim, kako bi se sam postupak oporezivanja pojednostavio, provodi se posebni postupak oporezivanja HR-MOSS (,mini one stop shop”) koji ukratko znači slijedeće:

- Porezni obveznik iz Hrvatske izdaje račune u skladu s hrvatskim propisima, o čemu vodi posebne evidencije

- Porezni obveznik iz Hrvatske obvezan je tromjesječno Poreznoj upravi podnjeti prijavu

PDV-a za posebni postupak oporezivanja elektroničkim putem

- U toj prijavi navodi ukupnu vrijednost usluge po zemljama primatelja usluga i pripadajuće poreze za određene zemlje, npr 20% za isporuke u Austriju, 22% za isporuke u Italiju, itd

Više o hrvatskom sustavu MOSS u priručniku na stranicama porezne uprave.

Kad se promet elektroničkih usluga odvija između poreznih obveznika, primjenjuje se temeljno načelo oporezivanja prema članku 17. Zakona o PDV-u (mjesto isporuke) ili B2B., te se primjenjuje stopa od 25%. Porezni obveznik dužan je izdati račun sa svim elementima, s takav račun evidentirati i knjižiti prema poreznim i računovodstvenim propisama (knjiga IRA).

U slučaju kad tuzemni porezni obveznik pruža el.usluge inozemnom poreznom obvezniku primjenit će se prijenos poreze obveze (“reverse charge”, čl.17.st.1 Zakona o pdv), a inozemni obveznik će oporezivanje obaviti u skladu s pravilima svoje zemlje. Naravno da inozemni porezni obveznik mora imati važeći ID PDV BROJ, što se može provjeriti u VIES bazi (baza svih obveznika pdv u eu).

33 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page