top of page
Writer's pictureAlfa Konzalting

Kako napisati održiv poslovni plan?

U rubrici "poduzetnici su pitali, računovođa odgovara" donosimo vam odgovore na najčešća pitanja vezana za pisanje poslovnog plana.




Što je najveća opasnost na putu do održivog poslovnog plana?

Prva opasnost svakog poduzetnika je da piše poslovni plan kako bi pod svaku cijenu opravdao svoju poduzetničku ideju. To ga može dovesti do samozavaravanja i stvaranja nerealne slike što ga može koštati opstanka na tržištu.

Poslovni plan trebao bi biti pisan objektivno i nepristrano kako bi najbolje prikazao stvarno stanje na tržištu i ukazao na potencijalne probleme prilikom provedbe ideje u djelo. Plan prvenstveno služi kako bi se vidjelo je li poduzetnička ideja održiva te postoji li na tržištu potražnja za proizvodom ili uslugom koju poduzetnik namjerava ponuditi.


Što je svrha svakog poslovnog plana?

Poslovni plan bi prije svega trebao otkriti isplativost poduzetničkog pothvata. Nadalje, svrha poslovnog plana je da definira smjer u kojem poduzeće ide i da služi kao vrsta putokaza. U njemu bi trebali biti zacrtani ciljevi poduzeća te strategija kako ih ostvariti, kojem se poduzetnici uvijek mogu vraćati i provjeriti jesu li na pravom putu. Poslovni plan nije uklesan u kamen i svakako je podložan revizijama i kontroli te nikada ne bi smio kočiti razvoj poduzeća. Stoga, poslovni plan je orijentir prema kojem poduzeće vrši kontrole i rebalans poslovanja s ciljem ostvarivanja dugoročnih ciljeva (vizije) poduzeća.


Koje radnje prethode pisanju poslovnog plana?

Prije pisanja samog plana nekoliko je koraka koje bi svaki poduzetnik trebao poduzeti kako bi plan koji piše bio što realniji i u konačnici dao željene rezultate.

Prije svega treba istražiti okruženje u kojem posluje poduzetnik i odgovoriti na 4 ključna pitanja:

  1. Kolika je potražnja za proizvodom/uslugom koji namjeravam ponuditi, hoće li ta potražnja biti dovoljna za profitabilno poslovanje?

  2. Tko je moja konkurencija na tržištu i što ja mogu ponuditi drugačije od njih?

  3. Kakvo je ekonomsko, političko i društveno stanje, kako će sile iz okruženja na koje ne mogu utjecati oblikovati moje poslovanje? (pomoći vam može PEST analiza)

  4. Jesu li na tržištu dobavljača relativno lako i jeftino dostupni svi resursi koji su mi potrebni za provedbu ideje u djelo?

Nemojte preskakati ove korake zato što vam oni mogu uštedjeti puno vremena, truda i novaca. Poduzetnici se često prevare misleći da je njihova intuicija ispravna i dovoljna za donošenje važnih investicijskih odluka pa srljaju kao guske u maglu. Potrošači su danas zahtjevniji no ikada i moraju biti u centru svakog poduzetničkog pothvata, zato si uzmite dovoljno vremena da istražite što potrošači žele i trebaju i što su spremni platiti i po kojoj cijeni (što je najvažnije od svega!!) i tek onda krenite u detaljnu razradu vašeg plana koji treba biti utemeljen na konkretnim podacima i činjenicama.


 

Kako bi pročitali ostatak teksta pretplatite se na naš besplatan newsletter i preuzmite promo kod za 30% popusta na edukaciju: Pokretanje malog poduzeća.








U nastavku vas čekaju odgovori na pitanja:

  • Kako započetni s poslovnim planom? Od kud krenuti?

  • Koji su sastavni elementi poslovnog plana?

  • Što je najvažniji dio poslovnog plana?

  • Koja je najčešća pogreška kod pisanja poslovnog plana?

  • Koji je najzahtjevniji dio poslovnog plana?

  • Tko piše poslovni plan?

  • Savjet za poduzetnike početnike











31 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page